ViewSonic
LSC601WU
WUXGA, 3LCD, 6'000 Lumen
Please log in to be able to use the shopping cart and then complete orders.
Log inDescription
The LSC601WU is a high-brightness, lamp-free projector designed for commercial, educational, and public spaces. Utilizing second-generation laser phosphor technology, this projector provides 6,000 ANSI lumens of brightness with a lifespan of up to 30,000 hours. It can project an ultra-large image up to 300 inches in WUXGA resolution. Ideal for modern workplaces, its 21:9 aspect ratio is specifically optimized for Microsoft Teams Rooms applications, enhancing collaborative spaces. With features such as horizontal and vertical lens shift, 1.6x optical zoom, H/V keystone correction, and 360° projection capability, the LSC601WU offers versatile installation options. Additionally, its comprehensive LAN control ensures seamless integration into existing device management networks.
Specifications
| Native image resolution | 1920 x 1200 Pixels (WUXGA) |
|---|---|
| Leuchtstärke in ANSI Lumen | 6000 ANSI L |
| Bildseitenverhältnis | 16:10 |
| Kontrastverhältnis | 3'000'000:1 |
| Projektionsverhältnis | 1.08-1.76:1 |
| Projektionstechnologie | LCD |
| Gewicht netto | 9 kg |
| Gewicht brutto | 9 kg |
Allgemeine Informationen
| Nachhaltigkeit | No |
|---|
Beamer features
| Beamer type |
|
|---|---|
| Lamp technology | Laser |
| Lampenlebensdauer | 20'000h/30'000h Eco |
| Geräuschpegel max. | 35 dB |
| Noise level Energy saving mode | 25 dB |
| Trapezkorrektur | Yes |
| Lens Shift | Yes |
| Keystone horizontal | 30 ° |
| Keystone vertikal | 30 ° |
| Projector equipment | integrierte Lautsprecher |
Colour and design
| Color | Weiss |
|---|
Konnektivität
| Anschlüsse und Übertragungsstandard |
|
|---|---|
| HDMI in | 2x |
| HDMI Version | 1.4 |
Produktdimensionen
| Breite | 405 mm |
|---|---|
| Höhe | 137 mm |
| Tiefe | 358 mm |