ViewSonic
IFP6551
Touch Display, 65" 4K, EDLA
EIA
2'359.00
Please log in to be able to use the shopping cart and then complete orders.
Log in
EDLA-certified ViewBoard 65" 4K display
Description
Bring energy-efficient performance to your classroom with the ViewBoard® IFP51 series, available in sizes from 55‘ to 98’ to suit any setup. Seamless interactivity is at your fingertips with ultra-responsive 50-point touch technology and instant ‘Write Away’ annotation. Powered by Android 14 and EDLA-certified, the device provides secure access to Google Play apps, while NFC and SSO login ensure instant access to personalised settings. The integrated ViewSonic Education Software completes the experience with tools for whiteboarding, casting and device management, ensuring a more dynamic and efficient teaching experience.
Highlights
- EPEAT Silver certification and 20% improved energy efficiency compared to the previous generation
- Quick commenting and sketching thanks to WriteAway technology
- Ultra Fine Touch precision and palm rejection for comfortable and intuitive interactivity
- AI-assisted graphics with vivid colours and exceptional clarity for improved learning behaviour
- Front-facing 2x 25W speakers with integrated 8-microphone array for an impressive audio experience
- EDLA Android 14 with integrated ViewSonic Education Software
Specifications
| Bildschirmdiagonale (Zoll) | 65 " |
|---|---|
| Native image resolution | 3840 x 2160 Pixels (4K) |
| Entspiegelung (Haze) | 25% |
| Touch | Yes |
| Touch Punkte | 50 |
| Touch Technologie | Infrared (IR) Technologie |
| Helligkeit | 400 cd/m2 |
| Kontrastverhältnis | 1'200:1 |
| Ausrichtung | Landscape |
| Bildseitenverhältnis | 16:9 |
| Bildschirmtechnologie |
|
| Bildwiederholfrequenz | 60 Hz |
| Reaktionszeit | 6.5 ms |
| Betriebsdauer | 18/7 |
| Blickwinkel (H) | 178 ° |
| Blickwinkel (V) | 178 ° |
| Loudspeaker output | 70 W |
| Farbraumdeckung | 1,07 Mrd. (10Bit) |
| Gewicht netto | 32.3 kg |
| Gewicht brutto | 45.4 kg |
Additional features
| Features | OPS Slot |
|---|
Colour and design
| Color | Schwarz |
|---|
Eigenschaften
| Area of application |
|
|---|---|
| Betriebssystem | Android |
| Energy consumption | 82 W |
Energieversorgung
| USB C Stromversorgung | 100 W |
|---|
Konnektivität
| Anschlüsse und Übertragungsstandard |
|
|---|---|
| AV Wireless Übertragung |
|
Lieferumfang
| Lieferumfang | -Netzkabel 3m (EU/UK) -Fernbedienung mit 2x AAA-Batterie -USB-C-Kabel 1,8 m (USB-IF zertifiziert) -USB-Kabel für Touch 3m -2x Touch Pen -Konformitätserklärung -Schnellstart Anleitung -RS232-Adapter -5x Kabelklemmen -Kameraplatte -8x Schraube -HDMI-Kabel 3m (HDMI LA zertifiziert) |
|---|
Montage
| VESA | 600 x 400 mm |
|---|
Produktdimensionen
| Breite | 1488 mm |
|---|---|
| Höhe | 897 mm |
| Tiefe | 87 mm |